Tento článok bude o fotení na mobil. Nájdete tu pár mojich trikov ako vyšťaviť z foťáku v mobile maximum. Od základu ako kompozícia a svetlo, cez samotné ovládanie a workflow až po postprocess nafotených záberov.
Tento článok bude o fotení na mobil.
Nájdete tu pár mojich trikov ako vyšťaviť z foťáku v mobile maximum.
Od základu ako kompozícia a svetlo, cez samotné ovládanie
a workflow až po postprocess nafotených záberov.

Na úvod by som rád stanovil určité okrajové podmienky, od ktorých sa pri písaní tohto článku odrážam. Tento článok som sa rozhodol napísať po tom ako som na mojom instagrame, konkrétne v instastories začal používať fotografie z mobilu. Doteraz som buď pridával fotky odfotené zrkadlovkou alebo radšej žiadne. Bol som skeptický z vizuálneho výstupu, ktorý mi ponúkal mobil a kvôli môjmu chorobnému perfecionizmu som sa často zdržal pridania niektorej fotky, len preto, že sa mi nepáčila. Som vlastníkom úplne basic, ničím výnimočného, mobilného zariadenia Huawei H6 Honor (momentálne sa už asi ani nepredáva), ktorý bude mať už tri roky a jeho technické parametre boli priemerné už v čase jeho vydania. Stále je to ale smartfón a má v sebe foťák, tak som sa rozhodol dať mu šancu a minimálne využiť jeho služby v online svete sociálnych sietí ako sú napr. spomínané instastories. Po tom ako som zverejnil prvý príbeh z mojej “Pracovnej nedele na roľi” kompletne nafotený na môj mobil opýtal som sa mojich followerov cez anketu, či by chceli vidieť ako vyzerali zverejnené fotky pred a po úprave a či by chceli aby som sa podelil o pár mojich trikov a tipov ako zlepšiť fotografie z mobilu. Dostal som jednoznačnú, 100-percentnú odpoveď, že Áno! Prinášam Vám preto mojich 5 rád ako zlepšiť Vaše fotografie z mobilu a aj ukážky pred a po úprave.

1. Najlepší foťák je ten, ktorý máte so sebou!

Mnohí známi, ale aj neznámi sa na mňa často obracajú s radami aký foťák si majú kúpiť, či si majú kúpiť Canon alebo Nikon alebo aký nový objektív si majú kúpiť, ak už zrkadlovkou disponujú. Najviac ma v tejto súvislosti prekvapuje, že veľká čierna zrkadlovka, je medzi mnohými stále považovaná za cestu k fotografii. Pritom stále hovorím, že darmo má človek výbavu ako reportér National Geographic, keď sa mu ju potom nechce nosiť so sebou. Technológia ale tak napreduje, že aj výsady, ktorými donedávna disponovali len zrkadlovky sa stierajú a už aj mobilom dokážete odfotiť fotku s krásnym rozmazaným pozadím, natočiť video v 4K a pri 60fps a spraviť čisté fotky pri slabom osvetlení. Máme úžasnú príležitosť zachytiť všetko okolo nás, v úžasnej kvalite a hlavne kedykoľvek. Takže moja prvá rada je jednoduchá. Foťte na mobil!

niekoľko ukážok z mojich posledných fotiek z mobilu.

2. Svetlo & kompozícia!

Základom každej fotky je svetlo. Okrem toho, že bez svetla by sa na pixely snímača nedostali potrebné informácie a fotka by nevznikla, tak je pri fotení (nielen na mobil) potrebné sledovať silu svetla a jeho rozptyl, ale aj smer odkiaľ svetlo dopadá. Svetlo vytvára tieň a tieň vytvára hĺbku. V kombinácii s dobrým svetlom a správnym uhlom dokážete vytvoriť výborné fotky veľmi ľahko. Ak fotíte jedlo položte ho bližšie k oknu a natočte ho tak, aby nebola v tieni jeho najkrajšia časť. Ak je svetlo z okna príliš silné a chcete stlmiť tiene zatiahnite priehľadný záves alebo upravte uhol žalúzií. Ak si fotíte selfie otočte sa tvárou k oknu alebo k inej svetelnej ploche, ktorou môže byť svietiaci pouličný bilbord,  výklad obchodu alebo prípadne ak ste v lese nájdite miesto, kde končí les a krásne Vás osvetlí obloha. Môžete použiť ale aj rôzne doplňujúce zdroje svetla. Napríklad na fotenie produktov do eshopu sa dajú zohnať také fotoboxy, ktoré majú v sebe zabudované svetlo a produkt krásne nasvietia.  Hlavne treba hľadať to najlepšie svetlo (ale aj tieň) a nebáť sa experimentovať.

Ďalším základným kameňom dobrej fotky je kompozícia. Mnohým je možno známe pravidlo zlatého rezu, ale potom tu ešte máme kopec ďalších podobných zásad a pravidiel, ktoré nám vedia pomôcť. Ja osobne milujem stredovú kompozíciu, rámovanie a vodiace línie. Kde je ale veľa pravidiel, tam je ešte viac priestoru na ich porušovanie. Úžasným príkladom na hranie sa z divokou kompozíciou je seriál Mr. Robot. O kompozícii by sa dal napísať celý samostatný článok a možno v budúcnosti aj nejaký napíšem, dôležité je si ale zapamätať, že ak svetlo je kráľ fotky, tak kompozícia je kráľovná.

3. Nafoťte veľa fotiek!

Nie je to lineárne pravidlo, že čím viac fotiek nafotíte, tým lepšie Vaše fotky budú, ale keď už niečo fotíte skúste to nafotiť z viacerých uhlov, zhora, zdola, postavte sa na špičky, ľahnite si na zem. A tiež skúste spraviť pár krokov dozadu, dopredu a vyskúšajte fotiť z viacerých vzdialeností. Skúste odfotiť detail, celok, polocelok. Samostatná kapitola je ak fotíte akčnú scénu, či už deti, zvieratá alebo šport. Tam je treba fotiť ešte viac, aby ste zachytili ten ideálny moment. Potom si z týchto fotiek vyberiete tie, ktoré vyzerajú najlepšie.

Pozor! Veľmi dôležité je mať v mobile dostatočne veľa miesta. Je veľmi obmedzujúce, keď chcete niečo alebo niekoho odfotiť a mobil Vám to nedovolí. Ak máte mobil, v ktorom je microSD karta nastavte si, aby Vám fotky ukladalo práve sem. Všetky ostatné aplikácie (Instagram, VSCO, Boomerang, atď.)  Vám budú vytvorené/zdieľané obrázky a videá ukladať do internej pamäte a neprišiel som na to ako to zmeniť, je dobré ju aspoň trochu odľahčiť. A ak máte mobil len s internou pamäťou občas si ich pretrieďte.

takto nejako vyzerá moja galéria v mobile, plno rovnakých fotiek, ale výsledná je vždy len jedna!

4. Naučte sa ovládať svoj smartfón!

V prvom rade sa naučte ako sa čo najrýchlejšie dostať k aplikácii Fotoaparát na Vašom mobil. Často krát sa tie najzaujímavejšie veci objavia, keď to najmenej čakáte. Na mojom mobile je možnosť otvoriť foťák priamo zo zamknutej obrazovky a túto možnosť využívam skoro stále.

Ďalej by ste mali vedieť načo slúžia jednotlivé položky v menu Vášho foťáku. Ak máte možnosť manuálneho ovládania, skúste sa pohrať s nastaveniami. Ak takúto možnosť nemáte existujú aplikácie, ktoré Vám manuálne nastavenie umožnia, napr. ako Open Camera. Mne osobne úplne postačuje aj základný foťák, pričom ale intenzívne využívam možnosť korekcie expozície (väčšinou to funguje tak, že kliknete na objekt na ktorý chcete zaostriť a potom potiahnete prstom pri označenom krúžku nahor alebo nadol podľa toho či chcete fotku zosvetliť alebo stmaviť).

Ak ale máte vymakanejší foťák s množstvom špeciálnych funkcií ako napr. s možnosťou rozmazania pozadia alebo HDR určite si tieto techniky vyskúšajte, prípadne si na internetoch vyhľadajte nejaké tutoriály na tieto témy. Ešte taká poznámka na okraj k funkcii rozmazania pozadia. K efektu rozmazania pozadia pristupujte opatrne a rozmyslite si kedy túto funkciu naozaj potrebujete, lebo v poslednej dobe sa stretávam s množstvom fotiek, pri ktorých užívatelia zabudli túto funkciu vypnúť a pokazilo to výslednú fotku. Ideálne je tento digitálny bokeh použiť na scény, kde máte určitý objekt v popredí, resp. chcete zachytiť detail niečoho. Vôbec sa to nehodí na skupinkové fotky, fotky z backstage, architektúru, atď.

5. Raw vs. Wow!

A na záver konečne postproces. V každej poctivej knihe o fotografovaní nájdete vetu, že zlú fotku postproces nezachráni. Ja si ale myslím, že Áno. Minimálne jej môže pridať nejaký šmrnc. Osobne mám upravovanie fotiek veľmi rád, dobre upravené fotky priam zbožňujem.

V mobiloch máme nekonečné možnosti ako fotky upravovať, či už priamo na instagrame v instagramových stories s prednastavenými filtrami alebo v rôznych aplikáciách. Fotky, ktoré plánujem zverejniť upravujem cez aplikáciu s názvom VSCO. Táto aplikácia ma oslovila hlavne kvôli ponuke špeciálnych filtrov simulujúcich filmovú fotografiu, ktorej atmosféru mám veľmi rád a zároveň aj s ďalšími možnosťami úpravy fotiek ako pridávanie šumu, vignetácie, a klasickej úpravy svetelnosti a kontrastu a iných parametrov. Všetky posledné fotky, ktoré som zverejnil v instastories a aj tie čo sú tu v článku som upravil výhradne v tejto aplikácii.

Ako ľudstvo tvoríme masívny vizuálny obsah, zdieľame ho s celým svetom a tým ovplyvňujeme aký je. Pekné veci robia ľudí šťastnými a šťastní ľudia robia pekné veci. Tak prečo náš svet nezachytiť ešte aj na pekných fotkách a urobiť ho tak ešte krajším? Vo svete instagramu a facebooku sme fotografmi všetci. Tak poďme na to!

nižšie nájdete pár ukážok mojich fotiek z mobilu pred a po úprave:

Zhrnutie – 5 rád ako robiť krajšie fotky mobilom.

1.) Mať mobil pri sebe a fotiť ním.

2.) Naučiť sa vnímať svetlo a pracovať s kompozíciou.

3.) Nebáť sa fotiť veľa a potom vybrať to najlepšie.
(a pozor na dostatok miesta v mobile!)

4.) Naučiť sa ovládať fotoaparát.

5.) Upravovať fotky.

Ďakujem Vám za pozornosť. Verím, že sa Vám dnešný článok páčil, a že sa pri mojom blogu zastavíte aj nabudúce.

A ak Vás môj blog zaujal budem veľmi rád ak sa prihlásite na odber Newsletteru – Najnovších článkov, cez ktorý Vám raz čas pošlem odkaz na nový článok alebo ma môžete sledovať na sociálnych sieťach, kde budem zdieľať všetky nové články o fotení, ale aj ďalšie s poslednými nafotenými projektami. Sledovať ma môžte cez môj osobný profil na facebooku, na mojom instagrame alebo sa pridajte do mojej facebookovej skupiny pre fotografov, ktorá by mala fungovať aj ako diskusné fórum.

Teším sa na naše stretnutia!

Rovnako budem mega rád za akýkoľvek feedback ohľadom tohto článku. Tak neváhajte využiť časť ‘Pridaj Komentár’ úplne dole pod článkom a podeľte sa o Váš názor, postrehy a vlastné skúsenosti. Tak sa všetci budeme môcť posunúť v našej práci ďalej.

Najnovšie si so mnou môžete dohodnúť aj osobný workshop zameraný na fotografiu a postproces.

Viac informácií nájdete tu:

ďalšie

články:

ďalšie

články:
beach&delta-w-1111

pár slov

o mne:

Volám sa Pavel Kudiváni a už tri roky sa živím výhradne fotografovaním a tvorením krátkych videí. Nevýhradne sa týmto činnostiam venujem bezmála už desať rokov. Fotím predovšetkým svadby, portréty a architektúru a v mojej videotvorbe sa zameriavam na tvorbu krátkych štýlových eventových videí. Moje poznatky, skúsenosti a roky učenia sa som sa rozhodol posunúť ďalej, tak aby sa nadšenci ako ja mohli ľahko dostať k informáciám, ktoré ich posunú za ich cieľom.

Teším sa, že Vám tu môžem predstaviť môj blog pre fotografov, ale aj všetkých ostatných.

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

ALEBO SI DAJTE ODOBERAŤ

najnovšie články:

prihláste sa na odber najnovších článkov o fotografii, postprocese a všetkom inom. Zadajte svoje krstné meno a email a raz za čas Vám pošlem inšpiratívny článok.

* neviem ako Vy, ale ja nemám rád spam a preto ho nebudem posielať ani Vám
** a v prípade, že Vás moje články začnú nudiť, možete kedykoľvek svoj odber zrušiť
*** bude mi síce smutno, ale budem rešpektovať Vaše rozhodnutie

Pridaj komentár