Sorry, this entry is only available in Slovak.

V tomto krátkom blogu Vám priblížim niekoľko detailov z mojej prípravy na fotenie (alebo natáčanie videa, postup je vždy skoro rovnaký).
V tomto krátkom blogu Vám priblížim niekoľko detailov
z mojej prípravy na fotenie (alebo natáčanie videa,
postup je vždy skoro rovnaký).

1. nabiť batérie!!!

Môže sa zdať úplne jasné, že na fotenie treba ísť s nabitými batériami, ale také aké to je jasné, také ľahké je na to zabudnúť. Alebo vôbec si zobrať so sebou na fotenie batérie, áno aj o takom som už počulKomu sa ešte nestalo, že si spokojne fotí, vybije sa mu batéria, siahne do brašne po náhradnú, vloží ju do tela fotoaparátu a nič, tak nech hodí tou prekliatou baterkou!

A pritom skontrolovať každú batériu zaberie len pár sekúnd.

Tento krok prípravy sa snažím robiť vždy v predstihu, aspoň jeden deň pred samotným dňom fotenia. Potom v prípade potreby stihnem nabiť tie, ktoré nie sú nabité na 100%. S týmto bodom súvisí aj to mať náhradné batérie, napr. ja mám dve telá fotoaparátov a ku každému mám 2 batérie. Zároveň mám aj dve nabíjačky, takže viem nabíjať dve batérie naraz. To sa často zíde, keď sa fotí (a hlavne natáča – lebo pri videu sa baterky vybíjajú markantne rýchlejšie) celý deň, tak ako je to pri svadbách a nepostačia mi ani dva kusy batérií. Vždy keď je príležitosť (napr. ako sa začne hostina), tak zvyknem vybité kusy hodiť nabíjať. Vďaka tomu mám poistku počas samotného fotenia, resp. nabité batérie na ďalšie fotenia.

2. pamäťové karty

Nemenej dôležitým krokom k vôbec nejakému výsledku pri fotení je mať na čo fotky nafotiť. Základom je predovšetkým zobrať si pamäťové karty zo sebou z domu. Znova to znie jednoducho, ale keby sa to v mojom okolí už niekomu neprihodilo, tiež by som to bral na ľahkú váhu. Každopádne vzhľadom na to, že fotím na dve karty na raz a pri sťahovaní fotiek vyberám z foťáka len jednu kartu, tak aj vďaka tomuto som poistený, že aj vo veľkom zhone budem mať so sebou aspoň jednu kartu, ktorá mi vo foťáku zostáva prakticky neustále. Preto fotiť na dve karty nemá význam len ako backup nafotených záberov, ale aj ako poistka na vôbec nejaké zábery!

Druhým mojím jednoduchým tipom je označiť si pamäťové karty. Buď číslami alebo písmenami, ako to komu vyhovuje. Nielen v prípade požičania karty kamošovi budete vedieť komu karta patrí, ale môžete napríklad podľa týchto označení pomenovať priečinky v počítači, ak ste sťahovali viacero kariet z jedného projektu. Takto si v prípade potreby skontrolovania, či ste fotky stiahli, rýchlo nájdete príslušný priečinok a k tomu zodpovedajúcu kartu. Ja osobne keďže používam na fotenie primárne dve telá, tak mám karty označené aj podľa toho, v ktorom tele ich budem používať. S tým súvisí aj tip v ďalšom odseku.

Ďalším bodom v tejto sekcii je formátovanie kariet. Osobne formátujem karty vždy vo foťáku, v ktorom ich budem používať. Neviem, či to má nejaký technický význam, ale ak áno, tak radšej to tak spraviť ako nespraviť. Toto platí aj o kartách, ktoré mám pripravené na výmenu počas fotenia, keď zaplním tie aktuálne. Podľa označenia na každej karte viem, ktorú použiť s konkrétnym telom.

3. objektívy

Vždy pred fotením si snažím premyslieť aké objektívy so sebou zobrať. Väčšinou to skončí tak, že si zoberiem všetky a ešte si aj nejaký požičiam, ale pracujem na tom. Každopádne, keď už ich mám vybrané, vyčistím predné sklo a pripravím si ich do batohu.

Okrem toho ale vyberiem dva, ktoré si myslím, že asi budem používať na fotení najskôr. Pre mňa to väčšinou v prípade fotenia svadieb a portrétov znamená, že na telo č.1 ide 35-ka a na druhé 85-ka. Ak idem fotiť nejakú architektúru alebo interiéry, tak nasadím na prvé telo širokáč a na druhé 50-tku, prípadne 35-ku, podľa toho akú mám náladu. Vďaka tomu som hneď po príchode pripravený okamžite fotiť.

Bonusový tip!

Keďže fotím minimálne na dva foťáky naraz (niekedy so mnou fotí aj manželka Lucka, takže mám kľudne zábery aj z 3-4 tiel) mohol by nastať problém pri triedení fotiek. Ak by som ich len tak stiahol do počítača, hodil do Lightroomu a začal triediť, mal by som ich pomiešané a neboli by chronologicky za sebou zoradené. Preto vždy pred fotením si vo všetkých telách zosynchronizujem čas. Potom po uploade dám fotky iba zoradiť podľa dátumu a času. Je to skvelý pocit, keď to ide krásne chronologicky za sebou.

V prípade, že ale náhodou zabudnete na synchronizáciu pred fotením, môžte to napraviť aj počas fotenia a to tak, že si odfotíte účelne naraz fotky oboma foťákmi a ďalej fotíte bez zmeny časov. Potom následne v Lightroome si nájdete tieto dva zábery, pri prvom si pozriete v Library móde na pravej lište v Metadata kolónku Capture Time, zapíšete si tento údaj a potom označíte všetky fotky z druhého tela (podľa Metadata filtru v Library/Grid module) a nájdete tú druhú fotku, ktorú ste odfotili naraz. Znova pôjdete do kolónky Capture Time a zmeníte uvedený čas na hodnotu, ktorú ste si zapísali. Týmto sa všetkým fotkám, ktoré ste mali označené posunie čas o rovnakú hodnotu. Toto bol pre mňa skutočný Life saver, kým ma nenapadlo synchronizovať si čas dopredu!

Veľmi by ma zaujímalo, či som niekomu týmto tipom pomohol, tak prosím neváhajte a napíšte mi do komentárov, či ste to už takto robili alebo som Vám povedal niečo nové. Budem Vám za takýto feedback neskutočne vďačný. Rovnako ak Vám niečo z tejto techniky nebolo jasné, kľudne sa ma na to opýtajte, budem sa snažiť Vám to objasniť.

Ďakujem Vám za pozornosť. Verím, že ste si z tohto môjho krátkeho postrehu niečo odniesli.

A ak Vás môj blog zaujal budem veľmi rád ak sa prihlásite na odber Newsletteru – Najnovších článkov, cez ktorý Vám raz čas pošlem odkaz na nový článok alebo ma môžete sledovať na sociálnych sieťach, kde budem zdieľať všetky nové články o fotení, ale aj ďalšie s poslednými nafotenými projektami. Sledovať ma môžte cez môj osobný profil na facebooku, na mojom instagrame alebo sa pridajte do mojej facebookovej skupiny pre fotografov, ktorá by mala fungovať aj ako diskusné fórum.

Teším sa na naše stretnutia!

Rovnako budem mega rád za akýkoľvek feedback ohľadom tohto článku. Tak neváhajte využiť časť ‘Pridaj Komentár’ úplne dole pod článkom a podeľte sa o Váš názor, postrehy a vlastné skúsenosti. Tak sa všetci budeme môcť posunúť v našej práci ďalej. Vopred ďakujem. 

beach&delta-w-1111

pár slov

o mne:

Volám sa Pavel Kudiváni a už tri roky sa živím výhradne fotografovaním a tvorením krátkych videí. Nevýhradne sa týmto činnostiam venujem bezmála už desať rokov. Fotím predovšetkým svadby, portréty a architektúru a v mojej videotvorbe sa zameriavam na tvorbu krátkych štýlových eventových videí. Moje poznatky, skúsenosti a roky učenia sa som sa rozhodol posunúť ďalej, tak aby sa nadšenci ako ja mohli ľahko dostať k informáciám, ktoré ich posunú za ich cieľom.

Teším sa, že Vám tu môžem predstaviť môj blog pre fotografov, ale aj všetkých ostatných.

Archives

Categories

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

ALEBO SI DAJTE ODOBERAŤ

najnovšie články:

prihláste sa na odber najnovších článkov o fotografii, postprocese a všetkom inom. Zadajte svoje krstné meno a email a raz za čas Vám pošlem inšpiratívny článok.

* neviem ako Vy, ale ja nemám rád spam a preto ho nebudem posielať ani Vám
** a v prípade, že Vás moje články začnú nudiť, možete kedykoľvek svoj odber zrušiť
*** bude mi síce smutno, ale budem rešpektovať Vaše rozhodnutie

PODOBNÉ

články:

PODOBNÉ

články:

Leave a Reply