Sorry, this entry is only available in Slovak.

V dnešnom článku Vám porozprávam o jednej neuveriteľnej veci, ktorá sa nám prihodila minulý rok. V prvom rade by som Vám ale chcel predstaviť postavy, ktoré budú v tomto príbehu vystupovať a následne aj celý sled udalostí.
V dnešnom článku Vám porozprávam o jednej
neuveriteľnej veci, ktorá sa nám prihodila minulý rok.
V prvom rade by som Vám ale chcel predstaviť postavy,
ktoré budú v tomto príbehu vystupovať a následne
aj celý sled udalostí.

Postavy

Ja, nazvime ma Pavel a Lucka nazvime ju Lucka sú manželia. Pavel je fotograf, začínajúci bloger a pozorný manžel. Lucka pracuje v stavebnej oblasti, pomáha Pavlovi s fotením a stará sa o domácnosť a manžela. Bývajú v malom útulnom príbytku v jednom z väčších miest na Slovensku. Obaja pracujú z domu, sedia vedľa seba za svojimi stolíkmi s bielou pracovnou doskou a čiernymi kovovými nožičkami. V podstate od momentu ako sa spoznali na vysokej škole až do dodnes, len na iných miestach. Niekedy jeden, inokedy druhý, no najradšej spolu si pripravujú neskoré raňajky, výdatné obedy a večere s vínom. Sú to nekoneční workoholici s pracovnou dobou od ôsmej ráno do polnoci o polnoci. V poslednej dobe ale pracujú na tom, aby pracovali menej.

Gabe McClintock je fotograf, otec dvoch dcér a Kanaďan. Jenna je jeho priateľka, majiteľka stylingovej agentúry a tiež Kanaďanka. Gabe dlho fotografoval bežné kanadské svadby až jedného epického dňa nafotil na epickom Islande epický elopement (elopement=typ svadby, keď nevesta so ženíchom utečú od starostí a stresov veľkej svadby na nejaké ich vysnívané miesto, zoberú so sebou len fotografa, kameramana (svedkovia sú vybavení) a oddá ich miestny kňaz/oddávajúci). Tieto fotky ho tak vystrelili, že sa zo dňa na deň stal jedným z najznámejších svadobných fotografov na svete. Páry z najrôznejších krajín si ho začali volať nafotiť ich svadby. Zúčastňoval sa veľkých konferencií, workshopov a šíril tam svoje vedomosti, skúsenosti a svoj štýl práce.

Ako sa to stalo

V úplne bežný deň sedeli Pavel s Luciou pred ich štyrmi svietiacimi obrazovkami. Bol už podvečer. Vonku práve zapli pouličné osvetlenie. Ako obvykle Lucka poctivo pracovala. Na jednej obrazovke mala otvorený Excel, na druhej AutoCad, buchotala čísla do kalkulačky a zapísané papiere s poznámkami jej padali zo stola. Na pravej strane súboru dvoch stolov sedel Pavel a ako obvykle poctivo pracoval. Na ľavej obrazovke priebežne prepínal medzi Lightroomom a Facebookom a na pravej nemal otvorené nič, svietila tam len sivá plocha so štyrmi ikonami. Poriadok na tejto strane stola bol z jeho uhla pohľadu optimálny.

Ako tak prechádzal pomedzi príspevky zo stránok padla mu do oka fotka od jeho obľúbeného fotografa. Pozorný čitateľ určite dobre vytuší, že sa jednalo o spomínaného kanadského fotografa. Pri pútavej fotke ho, ale ešte viac upútal text, ktorý ju sprevádzal. Hneď sa otočil na meter vzdialenú Lucku a povedal jej: “V sobotu pôjdeme asi do Benátok!” Ona so zdvihnutým ľavým obočím na chvíľu spozornela. Potom jej Pavel vysvetlil, že Gabe hľadá pár na fotenie jeho “connection” série v Benátkach. Ona a pravdupovediac aj on si v duchu povedali, že aj tak si ich asi nevyberie. Zasmiali sa. Po pár chvíľach zbierania odvahy dokončil Pavel silnú a úprimnú správu o tom ako obdivuje jeho prácu a o tom ako pôjdu na otočku deväť hodín autom z Trnavy do Benátok. Poslal ju.

Prešiel deň, či dva, bolo októbrové ráno a keďže zhodou okolností mal v ten deň narodeniny dovolil si trochu dlhšie poležať v posteli. Zobral z nočného stolíka mobil, zapol wifi a v tomu mu zapípala nová správa. Narodeninový darček, aký len tak ľahko nevymyslíš. Nešlo ani tak o to fotenie. Aj na Slovensku je kopec skvelých fotografov. Nešlo ani tak o tie Benátky. Boli tam v ten rok dvakrát. Ale stretnúť sa s človekom, ktorý ho inšpiroval, sledovať ho pri práci, to bolo to na čo sa Pavel najviac tešil.

Prípravy

Ohľadom fotenia im Gabe poslal pár inštrukcií ako si fotenie predstavuje a aký outfit by mali zvoliť. Pavel to mal jednoduché, business casual. Luckin šatník však neobsahoval okrem jej svadobných šiat žiadne dlhé šaty, ktoré mali podľa predstavy Gabea viať vo vetre. A ako sa ukázalo zohnať v slovenských obchodoch niečo vkusné a za rozumnú cenu bolo priam nemožné. Nakoniec sa im podarilo nájsť jedny ľahké čierne šaty s kvetinovými vzormi a druhé si išli požičať až do Trenčína k skvelej dizajnérke Veronike Kostkovej, ktorá im ich na fotenie ochotne požičala.

Nájsť ubytovanie necelý týždeň pred návštevou Benátok bolo tiež trochu náročnejšie, ale nakoniec našli malý hotel na pevninskej časti Benátok, konkrétne v časti Marghera, dokonca aj s parkovaním. Bol už koniec októbra. Dni začali byť sychravejšie a čo čert chcel Lucku chytil soplík. Do odchodu sa jej nepolepšilo, ba priam ako to v tretí deň býva, bolo ešte viac soplíku. Lucka je ale silná a statočná žena a aj keď vedela, že ju čaká prechádzanie sa po benátskych mólach v tenkých letných šatách pri najpozitívnejšej predpovedi 16°C, tak do toho išla.

V Benátkach

Keďže fotenie mali naplánované na sobotu išli títo trnaváci do Benátok už v piatok poobede. Cestu poznali veľmi dobre, v tomto roku ju predsa absolvovali už niekoľko krát, keď na jar bývali niekoľko mesiacov v neďalekej Padove. Vtedy mohol Gabe prísť do Benátok, rozplýval sa cestou Pavel, ale zaraz si uvedomil, aké šťastie ho postretlo. Cesta cez Rakúsko utiekla ako po diaľnici. Za hranicami, hneď na druhom výjazde, ale razom odbočili z autostrády a rezali si to cez Alpské doliny až na Pádsku nížinu. Už ani nevnímali navigáciu, ba ju na niektorých križovatkách ignorovali a vybrali sa svojou obľúbenou a overene najrýchlejšou trasou pomedzi rozľahlé polia s nedávno zasiatymi oziminami. Na diaľnicu sa napojili až tesne pred Benátkami práve v momente, keď sa červené slnko dotklo horizontu. Zaparkovali a ubytovali sa v hoteli s názvom Nice, lebo prečo nie. Prešiel večer. Prešla noc. Bolo ráno.

Ešte predtým ako sa prichystali do svojich outfitov pripravených na fotenie vyrazili do bistra hneď vedľa ich hotela na raňajky a kapučíno. Konečne si ho dali na talianske pomery v správnom čase. K raňajkám. Tie pozostávali z dvoch sendvičov a dvoch croissantov. Pre každého po jednom. Ešte ich ani nedojedli a Pavel zacítil, že mu to asi nebude stačiť a zakýval na pani za pultom, že by si poprosil ešte “uno” z toho čo mal predtým. Sedeli na vysokých barových stoličkách hneď na pravo od vstupných sklenených dverí. V bistre to žilo. Ľudia prichádzali hladní a odchádzali šťastní. Aj jediný slovenský pár odtiaľ odišiel s plným bruškom. Tesne pred sklenenými dverami sa ešte posledný raz otočili smerom k pultu, kde už chýbala vyše polovica čerstvých sendvičov a skoro tretina chrumkavých croissantov a s úsmevom na tvári sa pozdravili nesmelým “Ciao”.

Obliekli sa, do cestovnej tašky vložili druhé outfity na prezlečenie a ďalšie potrebné veci, vrátane fľaše 52% tatranského čaju ako malého daru pre Gabea a Jennu zo Slovenska a vyrazili na najbližšiu autobusovú zastávku. Autobus ich za pár minút vyložil na ostrovnej časti Benátok. Odtiaľ to mali ešte necelých dvanásť minút na jedno z menších námestí, na ktorom sa dohodli stretnúť. Prišli tam pár minút vopred, radšej ako by mali meškať. To by sa nepatrilo. Luckine dlhé čierne šaty s kvetinovými vzormi sa vlnili v chladivom vetre. Riflovú bundu si zapla skoro až po posledný gombík, ale aj tak ju Pavel zovrel v náručí, nech ju trochu zohreje. Po chvíli nehybného státia pri starodávnej studni uprostred námestia prišli Gabe a Jenna a vrúcne všetci zvítali. A hneď sa aj dobre zasmiali, keďže Jenna mala oblečené skoro rovnaké čierne dlhé šaty s kvetinovými vzormi a riflovú bundu ako Lucka. (v závere článku nájdete priloženú fotku ako dôkaz)

Fotenie

Po pár minútach zoznamovacích rozhovorov sa benátska štvorica vydala na objavovanie skrytých uličiek, zákutí a mostov. Pod vedením skúseného fotografa  Pavel s Luciou rýchlo zabudli na ich bežnú rolu za fotoaparátom a začali si užívať tú novú, pred ním. Fotili v hlbokých pasážach medzi tehlovými stenami starých benátskych domov, kde svetlo doslova lovili až po úzke drevené móla, ktoré sa chveli od nárazov vĺn okoloidúcich lodí a gondol. Okrem hľadania vzájomnej rovnováhy a zohrievania odhalených Luckiných ramien pozorne Pavel sledoval aj to ako Gabe pracuje počas fotenia, či už s párom alebo so svetlom. Hovoril si, že možno jedného dňa napíše o tejto skúsenosti aspoň krátky článok do svojho vysnívaného blogu. O tom čo sa naučil sledovaním fotografa Gabea McClintocka.  Jedného dňa sa možno dočkáme.

Po niekoľkých hodinách a stovkách nafotených záberov sa fotografické kvarteto chystalo rozlúčiť, zaželať si šťastnú cestu domov a môžno a snáď v budúcnosti aj opätovné stretnutie. Gabe im odovzdal naspäť cestovnú tašku, ktorú počas celého fotenia ochotne nosil prehodenú cez rameno. Pavel s Luciou s nej ako praví Slováci vytiahli fľašu pálenky ako prejav vďaky a Gabe so širokým úsmevom pochopil, prečo bola tá taška taká ťažká. Všetci sa dobre zasmiali. Nebol by to ale Pavel, aby sa neskúsil kanadskej dvojice opýtať, či by im na druhý deň nemohol ich fotografické služby opätovať a nafotiť pre nich aspoň zopár portrétov z ich, tak obľúbených Benátok. Kanadský pár súhlasil, a tak sa dohodli stretnúť na tom istom mieste pri strej studni uprostred málo známeho benátskeho námestia, ale s otočenými funkciami. To je ale už na ďalší samostatný príbeh z Benátok.

Ešte raz ďakujeme Gabe a Jenna za krásne fotky a nezabudnuteľný zážitok.
Ešte raz ďakujeme Gabe a Jenna za krásne fotky
a nezabudnuteľný zážitok.

Ďakujem Vám za pozornosť. Verím, že sa Vám dnešný článok páčil.

Na úplný záver ešte pridávam rozprávačom príbehu sľúbenú fotku ako sa Lucka a Jenna skoro dokonale zladili.

My v Benátkach S Gabom a Jennou-1014

A ak Vás náš blog zaujal môžete sa prihlásiť na odber Newsletteru – Najnovších článkov, aby Vám neušiel žiaden nový článok alebo môžete sledovať môj osobný profil na facebookumôj instagram .

Teším sa na naše stretnutia!

PODOBNÉ

články:

PODOBNÉ

články:
pic-1

pár slov

o nás:

Ahojte! Sme Pavel a Lucia a bývame v Trnave, kde sme sa nedávno nasťahovali do nášho síce malého, ale nášho príbytku. Obaja pracujeme z domu, a preto je pre nás o to dôležitejšie, aby sme sa tu cítili dobre. Každý deň si pripravujeme spoločné raňajky a vymýšľame čo nové a zaujímavé si pripravíme tentokrát na obed. Radi ale občas vybehneme aj von za kultúrou, do zaujímavých podnikov alebo na nejaký výlet, či prechádzku. O tomto ale aj všetkom inom čo sa nám prihodilo nájdete tu na našom blogu.

Archives

Categories

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

ALEBO SI DAJTE ODOBERAŤ

najnovšie články:

prihláste sa na odber najnovších článkov o fotografii, postprocese a všetkom inom. Zadajte svoje krstné meno a email a raz za čas Vám pošlem inšpiratívny článok.

* neviem ako Vy, ale ja nemám rád spam a preto ho nebudem posielať ani Vám
** a v prípade, že Vás moje články začnú nudiť, možete kedykoľvek svoj odber zrušiť
*** bude mi síce smutno, ale budem rešpektovať Vaše rozhodnutie

Leave a Reply