Nový blog z kategórie tých kratších, ale o to dôležitejších. O produktivite.
Nový blog z kategórie tých kratších,
ale o to dôležitejších.
O produktivite.

V prvom rade, tento článok som napísal 1. januára roku pána 2019. Čo sa môže javiť ako celkom trefné k téme článku – produktivite, ale môžem Vás uistiť, že som tento deň začal maximálne ležérne, s neskorým obedom okolo tretej (alebo skorou večerou?). Predtým ako sa pustím do zbesilých vôd pracovného nasadenia som Vám chcel povedať ešte jednu vec: Šťastný a produktívny nový rok Vám želám!

Asi si myslím správne, keď si myslím, že mnohí z Vás chcete byť maximálne produktívni, neustále sa zlepšovať, optimalizovať Vaše pracovné návyky a napredovať tak za úsvitom krajších zajtrajškov. Poviem Vám ale, že tak ako je táto honba za dokonalosťou dôležitá, tak je aj nebezpečná. Je potrebné byť síce nad hladinou, ale nebyť oblakom, lebo akonáhle dosiahnete stav maximálneho nasýtenia príde jedna prietrž mračien a zostane po Vás len potopa. Inak povedané, tak ako vo všetkom, tak aj pri produktivite je treba byť vyvážený, nemyslieť len na seba a hlavne byť aspoň trochu spokojný s tým čo človek má.

Po týchto dvoch úvodných odstavcoch sa konečne dostávame k jadru veci. Nižšie Vám dám tri rady alebo spôsoby, ktorými sa snažím udržať moju produktivitu na požadovanej miere. Nič z nasledujúcich rád nie je zaručené a nemusí to sedieť každému. A ani ja v dodržiavaní týchto pravidiel zďaleka nevynikám, ale snaha je cesta a cesta by mala niekam viesť, tak aspoň nesedieť na krajnici je úspech.

1.) Rušivé prvky

Na to aby sme mohli byť produktívny musíme byť sústredený. Od toho nás ale môžu vyrušiť rôzne okolnosti alebo rušivé prvky. Môže to byť čokoľvek, ale v tomto prípade sa zameriam na internet (facebook, instagram, youtube, blogy, spravodajské a zábavné portály). Ideálnym stavom by bolo odpojiť sa od neho úplne, čo ale veľa krát nie je kvôli náplni práce možné. Alebo si zrušiť účty na sieťach, čo ale tiež nie je také jednoduché, keďže ich často používame aj na pracovné a komunikačné úlohy a nielen na zábavu. Čo teda? Nemám odpoveď úplne na všetko, ale na niečo áno!

Facebook (na počítači):
– ak máte problém s tým, že chodíte na Nástenku schrolovať čo je nové každú druhú chvíľu mám pre Vás jednoduché riešenie. Skúste si do Vášho prehliadača (ja používam Chrome) nainštalovať rozšírenie s názvom Facebook Newsfeed Killer a Váš feed zmizne.

Facebook (na mobile):
– pri aplikácii asi neexistuje zrušenie newsfeedu, ale ak cez facebook len píšete môžete si aplikáciu odinštalovať a používať len Messenger, prípadne ak máte biznis stránku Page Manager by mal fungovať tiež samostatne a do klasického facebooku môžte príležitostne chodiť klasicky cez prehliadač v mobile

Instagram:
– so vzrastajúcim používaním je stále viac a viac kritický práve instagram a pravdupovediac na toto nemám riešenie, keď si ho otvorím veľa krát sa pristihnem ako len bezhlavo krútim obrazovku dole a pozerám na záplavu šialene dobrých fotiek. Možno vypnúť wifi v mobile a odložiť ho mimo dosah rúk niekomu bude stačiť, tak vyskúšajte.

Ostatné (Youtube, blogy, správy, atď.):
– ak máte problém s týmito ďalšími požieračmi času môžete skúsiť rôzne aplikácie, ktoré Vám na určitý čas zablokujú prístup na Vami zvolené stránky, ale aj facebook a instagram. Do prehliadača Chrome sa dá pridať rozšírenie Strickt Workflow, ktoré Vám po zapnutí na Vami zvolený časový úsek zakáže prístup na vybrané stránky. Skúste, uvidíte či Vás to osloví.

2.) Monitoring

Ďalšou metódou, ktorá mi pomáha dodržať moje pracovné nasadenie je sledovanie mojej online činnosti. Používam na to aplikáciu Rescue Time a okrem toho, že vďaka nej môžete vidieť koľko času strávite na sociálnych sieťach alebo pozeraním zábavných videí na 9gagu, dá Vám aj veľmi dobrý prehľad o tom koľko času zaberá práca na rozpracovanom projekte a vy si tak viete lepšie nastaviť Vašu cenu práce, resp. dopredu odhadnúť ako dlho budete na projekte pracovať.

ukážka rozhrania Rescue Time s grafom mojej aktivity počas dnešného dňa
(vidíte s tým pozvoľným štartom dňa som neklamal)

 

BONUS!!!

Pre tých čo odoberáte môj newsletter (alebo si ho teraz dáte odoberať) mám jeden bonusový materiál, vďaka ktorému budete môcť jednoducho monitorovať a hlavne efektívne vyhodnocovať svoju prácu. Je to môj “DO MORE” excel, ktorý som postupne vyvíjal a dnes ho už používam vyše troch rokov. Mám vďaka nemu teatrálny prehľad o projektoch, na ktorých pracujem. Dalo by sa povedať, že to je až databáza projektov, ich cien, času stráveného nad nimi, počtu nafotených a odovzdaných záberov na základe ktorých vyhodnocujem finančnú efektivitu zákazok, plánujem cenové ponuky, vidím medzery v produktivite, na ktorých môžem zapracovať a v neposlednom rade je to aj sumár mojich príjmov za rok.

Keď si túto tabuľku vyplníte vlastnými údajmi spolu s údajmi o Vašej činnosti z Rescue Time budete môcť napríklad zistiť koľko času Vám zaberie upravenie jednej fotky a pri ďalšom projekte budete vedieť či je Vaša cena adekvátna času, ktorý naň potrebujete, alebo by ste si mali pýtať viac. Všetko je naprogramované a už len stačí zadať názov, cenu, počet fotiek v projekte, doplniť čas fotenia a čas strávený úpravou. Ku všetkým kolónkam v tabuľke som pridal aj poznámky, aby ste vedeli čo do nich doplniť, resp. ako ich vypĺňam ja. Verím, že Vám to pomôže ešte lepšie manažovať Váš čas a financie.

printscreen časti excelu pre ukážku

 

Nižšie vidíte už prihlasovací formulár k newsletteru. Po prihlásení sa k odberu Vám pošlem bonusový excel a v budúcnosti ďalšie zaujímavé bonusové veci.

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR

pre získanie bonusového excelu

Zadajte svoje krstné meno a email. Po prihlásení sa k odberu a potvrdení odberu dostanete odo mňa bonusový excel!

3.) Paradajková metóda

Alebo aj Pomodoro metóda. Možno o tom už niekto počul, každopádne metóda hovorí o rozdelení pracovného času na kratšie úseky rozdelené krátkou prestávkou počas, ktorej sa môžte odreagovať podľa ľubovoľného uváženia. Ideálne je tvorená 25 minútovými pracovnými úsekmi a 5 minútovými pauzami. Na to aby sa takýto systém dal praktizovať je nutné si nastaviť nejaký budík alebo časovač. No aj tu mám pre Vás jednoduchú vychytávku a tou je webstránka, kde už je toto všetko nastavené a Vám už stačí len kliknúť START a na konci jednotlivých úsekov Vás zvukovo upozorní, že si máte dať pauzu, resp. opäť začať pracovať. Volá sa Tomato Timer . Táto technika je ale celkom náročná na dodržiavanie, ale keď sa mi podarí do tohto systému dostať výsledky sú výborné a to ani nehovorím o jej simultánnej aplikácii na ďalší nebezpečný aspekt práce za počítačom – dlhé nepretržité sedenie. O tom ale už pripravujem samostatný článok, tak sa môžte už teraz tešiť.

Och!

Nakoniec to nebol až taký krátky článok ako som si myslel, ale verím, že vám dal mnoho zaujímavých informácií, ktoré sa Vám podarí aplikovať do Vášho workflowu a pomôžu Vám zvýšiť vašu produktivitu.

A nezabudnite sa prihlásiť k odberu, aby ste si mohli stiahnuť môj bonusový excel!!!

Ďakujem krásne za pozornosť a vidíme sa, resp. čítame sa zas čoskoro.

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

PODOBNÉ

články:

PODOBNÉ

články:

Pridaj komentár