blog

Ako zálohujem dáta.
28
feb 2018

Ako zálohujem dáta.

Hovorí sa: “Zálohuj, zálohuj, zálohuj.” Doslova. Každý kto to myslí z dátami vážne by ich mal mať minimálne v troch kópiách. Pod týmito dátami môžeme rozumieť všetko od excelovských tabuliek a výkresov z AutoCadu až po terabajty fotografií a videí. A kto to myslí z dátami vážne? No to by mal byť každý pre koho tieto jednotky a nuly znamenajú prácu.

V dnešnom blogu Vám predstavím ako zálohujem dáta ja.

Ešte predtým ako začnem. Ak práve pracujete na nejakom projekte / od fotografií zo svadby až po dimenzovanie potrubí kanalizácie / a máte len jednu kópiu, tak prosím prestante čítať, zoberte si externý disk a okamžite tam tie súbory SKOPÍRUJTE!!! A potom zoberte druhý/iný/separátny disk/dvdečko/alebo aj disketu a skopírujte to aj tam. Prosím.

— upozornenie —
na nasledujúcich riadkoch Vám predstavím, môj spôsob ako zálohujem dáta. To však neznamená, že neexistujú lepšie a efektívnejšie spôsoby a riešenia.
— koniec upozornenia —

Ako zálohujem dáta.

Ako som spomínal držím sa pravidla troch kópií. To sa týka predovšetkým projektov, ktoré mám rozpracované, resp. čakajú na spracovanie. Dokončené projekty postupne redukujem, až mi nakoniec zostane len spracovaný výstup, či už v podobe fotiek alebo videa (pozn.: najnovšie si ale uchovávam aj zmenšené raw súbory všetkých fotiek a v prípade videa si vyexportujem timeline-u hrubého zostrihu… rádovo sa to pohybuje do 10gb dát na jeden projekt /svadbu, event/ a to stojí za to, mať takýto materiál uchovaný, keďže už sa mi párkrát stalo, že si klient niečo zmyslel upraviť/doplniť po mesiacoch, ba priam až rokoch)

1.kópia:

Keďže posledný rok pracujem na notebooku, ktorý má iba interný 500gb SSD disk narážam často na problém, že sa mi naň nezmestí celý projekt. Preto pracujem z dátami uloženými na externých diskoch, ktoré sú kapacitou niekoľkonásobne väčšie. Tieto externé disky by som teda nazval “pracovné”. Sú zapnuté prakticky nonstop a beriem ich so sebou kam potrebujem.  Keďže tieto disky, resp. jeden aktuálny nosím všade zo sebou a je neustále na stole, tak je vystavený rôznym rizikám, ako napríklad pádu alebo obliatiu. Z tohto dôvodu som sa rozhodol kúpil externý disk značky Lacie s kapacitou 4TB v odolnom prevedení (to je ten s oranžovým gumovým obalom a mal by zvládnuť hrubšie zaobchádzanie, pád z výšky cca. 1 meter, či dokonca spomínané obliatie vodou).

2.kópia:

Všetky dáta, ktoré mám na “pracovných diskoch”, resp. priamo v ntb si ukladám /ideálne pravidelne/ na ďalšie externé disky, ktoré mám do počítača zapojené len počas doby zálohovania a potom ich odkladám do poličky. tento disk už nemám v takom odolnom prevedení, keďže bežný disk je podstatne lacnejší. Na tento druhý stupeň zálohy využívam okrem externých diskov aj desktop, na ktorom som v minulosti pracoval a v ktorom mám niekoľko interných hardiskov. Túto možnosť ale postupne opúšťam, kedže je to časovo náročnejšie a hlavne dosť nepraktické stále prepínať obrazovku a všetky periférie.

Do budúcnosti by som ale tento druhý stupeň zálohy rád upgradol na tzv. RAID riešenie, ideálne v kombinácii s cloudom. Je to v podstate externé diskové pole, v ktorom sa nachádzajú dva samostatné disky, ktoré fungujú v mirror režime, teda automaticky zrkadlia dáta z jedného na druhý. Zároveň sú napojené na internet a prístupné online. Napríklad takéto niečo: WD My Cloud EX2 Ultra 8 TB

3.kópia:

Cloud. Toto je u mňa, priznám sa, novinka. Nieže by som o tejto možnosti/povinnosti doteraz nevedel, či nepočul, len rozhýbať sa a spraviť potrebné kroky občas trvá. Na trhu sú mnohé možnosti ako zálohovať svoje dáta online, ale sú dve skupiny služieb, ktoré si môžete na základe svojich preferencií vybrať. Prvou skupinou sú tzv. cloudové úložiská ako DropBox, Google Drive, atď. a druhou sú tzv. online backup služby.

Sú medzi nimi tieto tri hlavné rozdiely:

1.) cloudové úložiská rozširujú kapacitu úložného priestoru /// online backup slúži ako tzv. mirror, teda presne zrkadlí len to čo máte na Vašich hardiskoch

2.) cloudové úložiská slúžia na priamu prácu z dátami, ich zdieľanie a synchronizáciu medzi rôznymi zariadeniami ///pri online backupe nie je možné dáta jednoducho zdieľať s ostatnými užívateľmi a pracovať s nimi na rôznych zariadeniach

3.) podstatný je ale rozdiel v cene za kapacitu, kým pri cloudových úložiskách sa cena pohybuje okolo 10eur za 1TB za mesiac /// pri online backup službách začína cena od 5eur za neobmedzené množstvo dát za mesiac

Vzhľadom na to, že pracujem zo stovkami gigabajtov dát na každý projekt a zároveň si rád aj dokončené projekty nechávam zálohované, by pre mňa bola možnosť cloudového úložiska finančne príliš náročná. Preto som si vybral možnosť online backupu.

Konkrétne som si vybral službu Backblaze a musím povedať, že sa mi momentálne zaspáva lepšie.

Výhodou tejto služby oproti iným online backupom je okrem iného hlavne to, že môžete zálohovať viaceré externé disky (čo pri niektorých službách nie je vôbec samozrejmosť!!!). Samozrejme takýto spôsob zálohovania dát (aj pri cloudovom úložisku) je limitovaný rýchlosťou Vášho uploadu! Ďalším dôležitým faktom, keďže ako som spomínal online backup funguje ako zrkadlo k Vašim fyzickým hardiskom, tak keď nejaké dáta vymažete s hlavného disku, tak sa po 30 dňoch zmažú aj z online backupu (na toto treba myslieť, ale aj pri externých diskoch, ktoré ak by ste nemali zapojené do počítača dlhšie ako 30 dní, tak ich rovnako bude systém považovať za vymazané – ale program Vás samozrejme na túto skutočnosť vie upozorniť, napr. po 15 dňoch od posledného pripojenia)

Ak by ste chceli túto službu vyskúšať, resp. si ju kúpiť, môžete tak urobiť aj cez tento link: https://secure.backblaze.com/r/01sxy2
*je to affiliate link, teda ak si túto službu zaplatíte cez tento link odmeníte ma jedným mesiacom backupu a ja sa samozrejme veľmi poteším

Ak by mal niekto záujem o radu čo robiť v jeho konkrétnom prípade alebo by ste mali nejaké doplňujúce otázky ohľadom zálohovania dát, tak mi napíšte prípadné otázky dole do komentárov a budem sa Vám snažiť čo najlepšie poradiť.

Ďakujem Vám za pozornosť. Verím, že ste si z tohto môjho krátkeho postrehu niečo odniesli.

A ak Vás môj blog zaujal budem veľmi rád ak sa prihlásite na odber Newsletteru – Najnovších článkov, cez ktorý Vám raz čas pošlem odkaz na nový článok alebo ma môžete sledovať na sociálnych sieťach, kde budem zdieľať všetky nové články o fotení, ale aj ďalšie s poslednými nafotenými projektami. Sledovať ma môžte cez môj osobný profil na facebooku, na mojom instagrame alebo sa pridajte do mojej facebookovej skupiny pre fotografov, ktorá by mala fungovať aj ako diskusné fórum.

Teším sa na naše stretnutia!

Rovnako budem mega rád za akýkoľvek feedback ohľadom tohto článku. Tak neváhajte využiť časť ‘Pridaj Komentár’ úplne dole pod článkom a podeľte sa o Váš názor, postrehy a vlastné skúsenosti. Len tak sa všetci budeme môcť posunúť v našej práci ďalej. Vopred ďakujem. 

PODOBNÉ

články:

PODOBNÉ

články:
beach&delta-w-1111

pár slov

o mne:

Volám sa Pavel Kudiváni a už tri roky sa živím výhradne fotografovaním a tvorením krátkych videí. Nevýhradne sa týmto činnostiam venujem bezmála už desať rokov. Fotím predovšetkým svadby, portréty a architektúru a v mojej videotvorbe sa zameriavam na tvorbu krátkych štýlových eventových videí. Moje poznatky, skúsenosti a roky učenia sa som sa rozhodol posunúť ďalej, tak aby sa nadšenci ako ja mohli ľahko dostať k informáciám, ktoré ich posunú za ich cieľom.

Teším sa, že Vám tu môžem predstaviť môj blog pre fotografov, ale aj všetkých ostatných.

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

ALEBO SI DAJTE ODOBERAŤ

najnovšie články:

prihláste sa na odber najnovších článkov o fotografii, postprocese a všetkom inom. Zadajte svoje krstné meno a email a raz za čas Vám pošlem inšpiratívny článok.

* neviem ako Vy, ale ja nemám rád spam a preto ho nebudem posielať ani Vám
** a v prípade, že Vás moje články začnú nudiť, možete kedykoľvek svoj odber zrušiť
*** bude mi síce smutno, ale budem rešpektovať Vaše rozhodnutie

0 comments

Leave a reply