aktualizovaný článok o druhú časť tretej témy
V tomto článku sa pozriem bližšie na chyby alebo nedostatky, ktoré často vidím na fotkách na instagrame a facebooku a je ale veľmi ľahké sa ich vyvarovať, resp. ich opraviť.
aktualizovaný článok o druhú časť tretej témy
V tomto článku sa pozriem
bližšie na chyby alebo nedostatky,
ktoré často vidím na fotkách na instagrame
a facebooku a je ale veľmi ľahké sa ich
vyvarovať, resp. ich opraviť.

UPOZORNENIE: Ak ste už čítali prvú tému o krivom horizonte, tak cez tento link môžete ľahko preskočiť na druhú tému , a ak ste čítali aj druhú tému o čisto bielych prepaloch, tak cez tento link môžete preskočiť na tretiu tému, a ak ste čítali všetky tri predošlé témy, tak cez tento link môžete preskočiť na druhú časť tretej témy

Chcel by som Vám priniesť pár mojich rád a trikov ako tieto chyby jednoducho napraviť, resp. ich nerobiť vôbec.

Samozrejme, sám som v tomto veľký hriešnik a niektorých chýb sa pravidelne dopúšťam sám, resp. robím možno iné, o ktorých ani sám neviem, a to ma v skutku rozhorčuje ešte viac.

Ako príklady týchto chýb som sa rozhodol použiť moje vlastné fotografie, aby som nikomu nerobil zlé meno. Verím, že ale ak aj nájdete medzi týmito príkladmi niečo náhodne podobné Vašej tvorbe, zoberiete to ako radu a pomôže Vám to nabudúce vytvoriť ešte lepšiu fotku.

Tento článok budem postupne updatovať. Toto je momentálne “epizóda” 3/5 (a možno aj viac).

Pozor! Na záver článku nájdete aj nasledujúcu tému, tak si určite pozrite na čo sa môžete tešiť.

Ešte pár úvah na úvod:

Niektoré z nasledujúcich príkladov chýb na fotkách je možné odstrániť, nazvime to – analógovo, teda priamo počas fotenia, čo je zároveň aj najideálnejšia možnosť. Druhým spôosobom je odstrániť tieto chyby digitálne, napr. keď Vám charakter udalosti neumožnil upraviť fotografovanú scénu alebo objekt, resp. ste si počas fotenia nevšimli, že je niečo zle. Tretia možnosť je odignorovať nedostatok a odovzdať fotku taká aká je. To ale nie je veľmi môj štýl, keďže sa klientovi snažím odovzdať absolútne maximum aj keby to malo znamenať hodiny navyše strávené vo Photoshope odstraňovaním káblov elektrického vedenia zo všetkých záberov z fotenia skupinových fotiek (true story). A bonusová možnosť, najdrastickejšia, je fotku pri triedení vyradiť a nezaoberať sa s ňou. Túto možnosť by som odporúčal len v prípade, že fotka nie je nosná pre celkový príbeh. Ak by bola kľúčová, zhodnotil by som, či sa nedá chyba odstrániť digitálne a ak nie, dal by som ju čiernobiela (AKA skoro univerzálny liek na neostrú alebo svetelne zlú fotku).

Toľko k úvodu a teraz sa pozrime na samotné chyby na fotkách a ako ich odstrániť. Ako som spomínal, tento zoznam budem postupne dopĺňať, tak sa zas niekedy vráťte.

1. Krivý horizont (rovina záberu).

Ideálne je už pri fotení sledovať línie ako horizontálne, tak aj vertikálne. Padajúci horizont je ale veľmi jednoduché doladiť v postprocese pomocou VYROVNANIA cez CROP TOOL (klávesová skratka R). Toto je naozaj základná znalosť nástrojov Lightroomu a predpokladám, že väčšina z Vás to má v malíčku, ale ak náhodou niekto len začína v tomto programe pracovať možno mu to pomôže.

Tu sú teda tri (a pol) možnosti ako sa s krivým horizontom “vyrovnať”:

1. manuálne vyrovnať fotku ťahaním kurzoru otáčania hranice orezu

 

2. pomocou STRAIGHTEN TOOL vytýčením úsečky podľa horizontu (alebo inej hľadanej línie),

 

3. spôsob je použiť možnosť AUTO, ktorá vyhodnotí údaje zaznamenané vo fotke a automaticky ju vyrovná fotku – táto možnosť (ako všetky automatické funkcie) môže vykazovať chyby, resp. nemusí pri niektorých fotkách fungovať vôbec

 

a doplnkový 3,5. spôsob je použitím číselnej škály – ale to je skôr orientačný ukazovateľ a pravdupovediac túto možnosť som nevyužil ani raz. U mňa je poradie presne zhodné s uvedeným zoznamom.

ps:

V tomto bode sme sa bavili o jemných nakloneniach záberu z dôvodu ľudskej nedokonalosti a nepozornosti. Nehovorím tu o výraznom naklonení horizontu z dôvodu snahy o tzv. ozvláštnenie záberu, ktoré sa priznám, že v 99% prípadov osobne nepokladám za prínosné a už vôbec nie zaujímavé. Raz som niekde čítal vetu, ktorá mi v tom čase (možno 10 rokov dozadu) otvorila oči. Písalo sa tam, že keď nevieš čo s foťákom, tak ho nakloň a v málo veciach som konzervatívny, ale v tejto som ba priam až ortodoxný! Fotím rovno.

pozn. pod čiarou:

CROP TOOL slúži ale iba na vyrovnanie horizontu. Ak máte na fotke aj padajúce vertikálne línie (resp. zbiehajúce sa horizontálne línie) aj to sa dá v Lightroome napraviť veľmi jednoducho. Na priloženej fotke si môžete pozrieť ako som opravil jednu fotku z mestského prostredia, kde sa línie vyskytujú najčastejšie. Dokonca v tomto prípade to bolo jedným klikom. Ak by Vás zaujímalo viac o takýchto a ďalších skvelých vychytávkach Lightroomu rád by som Vám dal do pozornosti môj špeciálny workshop Epický Lightroom zameraný na absolútne ovládnutie tohto softvéru.

2. čisto biele prepaly

Občas si na fotkách všímam, že ak sa na nich nachádzajú biele časti, tak tie sú nielen prepálené, ale aj čisto biele. Tu vidím problém v dvoch oblastiach. Prvou je digitálny svet. Takáto fotka stráca svoj okraj a plynulo prechádza do pozadia. Na sociálnych sieťach už tento problém Zuckerberg a spol. vyriešili pridaním jemného okraja, no na webe takáto možnosť nie je a fotky tak môžu ako som spomínal strácať hranice (viď príklad nižšie). Druhou oblasťou je analógový svet, konkrétne mám na mysli vytlačené fotografie, kde je tento problém potrebné riešiť ešte viac. Keďže pri tlači sa často využíva pridanie bieleho rámika, a zároveň aj pri umiestnení takýchto fotiek  do fotoknihy sa môžu ich hranice strácať. Je to samozrejme individuálna záležitosť a možno to niekto dokonca vyhľadáva, ale v prípade, že je to niečo čo by ste tiež radi fixli návod je jednoduchý. Stačí len jemne upraviť highlights v TONE CURVE, konkrétne posunúť pravý horný bod jemne dole, stačí o pár percent (viď ilustračné gifko nižšie). Výslednú fotku to nijako výrazne farebne alebo kontrastne neovplyvní, ale bude na nej jasne viditeľný okraj. Ideálne je pri tejto úprave prepnúť pozadie za fotkou na WHITE (a budete mať ešte lepší prehľad o tom pri akom nastavení sa biele pozadie spája s fotkou).

Ukážka pred posunutím pravého horného bodu highlights o cca. 5% dole. Všimnite si ako sa na fotke pred úpravou pozadie webu spája s pozadím fotky.

ukážka úpravy kriviek

ps:

Je  to otázka viac menej týkajúca sa len postprocesu, ale už aj pri samotnom fotení je dobré myslieť na to čo sa z fotky dá dostať/vytiahnuť ale aj zachrániť pri editovaní. Ja osobne vždy fotím mierne (a niekedy až výrazne) podexponovane, kedže digitálny formát naopak od analógového lepšie zachováva detaily v tieňoch. Kľudne aj o 4-5 stôp. Zároveň je dobré fotky kontrolovať podľa histogramu, ktorý keď poznáte svoj foťák a možnosti jeho RAW súboru, Vám dá presné informacie ktoré potrebujete.

3. odrezané nohy, ruky a kadečo iné.

Ojojoj. Toto je téma, že by sa o nej dala napísať šiesta kniha Mojžišova. Skúsim byť ale stručnejší ako kedykoľvek predtým. Tak ako nemám rád pravidlá, tak mám rád pravidlá. Ale pri oreze, resp. neoreze častí fotografovaného objektu/objektov/osoby/skupiny osôb sú niektoré pravidlá, ktoré je dobré a spásonosné za každých okolností dodržať. Napr. pri fotení skupinových portrétov hostí na svadbe je esenciálne, aby mali hostia svoje nohy a topánky celé. Niekedy, keď sa pred objektív nahrnie zrazu kopec fotochtivých jedincov a už nie je kam odzoomovať objektív a ani kam ďalej sa posunúť dozadu nič iné nezostáva len spraviť fotku čo najlepšiu ako to ide. Ale aj v tomto prípade možno ešte využiť extrémnejšiu možnosť a spraviť panoramatický záber, len pozor aby Vám pri spájaní nezostali niektoré telá bez hláv. To by Vaši klienti asi neocenili.

Príklad No.1

Nasledujúca fotka je presne z tých skupinových fotiek s rodinou a kamarátmi. Aj napriek tomu, že si dávam veľký pozor, aby som neorezal niekomu špičku topánky, tak v tomto prípade sa táto nehoda nevyhla ani mne. Bolo to ale hlavne kvôli tomu, že potom čo som odfotil skupinku kamarátok s nevestou zničohonič sa ženích rozhodol do tejto kompozície zapojiť a ja som len cvakol fotku bez toho, aby som si náležite skontroloval rámovanie. Ženícha vo výskoku sa mi síce podarilo zachytiť, ale odrezal som kúsok viac zo spodu fotky ako som chcel. Možno by stačilo fotku pridať takú aká bola, ale ja sa snažím vždy spraviť absolútne maximum aké sa s fotkami spraviť dá. Preto som v postprocese jednoducho spojil dve fotky dokopy. Jednu so skákajúcim ženíchom a druhú s neorezanými špičkami nôh. Takýto postup sa dá aplikovať prakticky pri akejkoľvek situácii. Je treba mať len odfotené všetko potrebné (alebo aj nie – o tom už o chvíľu nižšie). Nielen preto vždy fotím viacero záberov, hlavne zo skupinového fotenia.

Nižšie vidíte tri fotky:

1. so skákajúcim ženíchom, ale s orezanými nohami
2. bez skákajúceho ženícha, ale s kompletnými nohami
3. kompozit predošlých dvoch záberov

Príklad No.2

Čo v prípade, že nemáte dve fotky, ktoré by ste spojili dokopy, resp. jedná sa o fotku na ktorej chýba kúsok šiat/závoja a podobne? Na nasledujúcej fotke Vám ukážem ako som vyriešil takúto situáciu, keď na fotke chýbal kúsok šiat. Všetky nasledujúce úpravy som vykonal priamo v Ligtroome (tentokrát som nepoužil Photoshop, aj keď by to šlo spraviť aj v ňom (ja ale kým sa dá nerád skáčem z LR do PS, lebo to zaberá čas a v prípade, ak by som ešte neskôr chcel vykonať na fotke nejakú farebnú korekciu, už by to nešlo ako v prípade RAW súboru v Lightroome)). Okrem toho ešte uvidíte ako som odstránil zo steny graffiti čmáranice (tiež iba v LR).

Použil som na to nástroj SPOT REMOVAL. Pri tomto nástroji si môžete vybrať či chcete oblasť “klonovať” (Clone) alebo “liečiť” (Heal). Možnosť CLONE vybranú oblasť doslova nahradí úplne inou a možnosť HEAL túto oblasť prepočíta aj s okolím – teda sa môže stať, že bude nahradená oblasť prechádzať plynulo do okolia. Rovnako sa dá hrať s priehľadnosťou – OPACITY a s okrajom a jeho prechodom – FEATHER. Pri tejto príležitosti som využil hlavne možnosť CLONE. Nižšie uvidíte fotku pred aplikáciou nástroja SPOT REMOVAL a ešte nižšie aj gifko ako som postupne aplikoval jednotlivé kroky. (pozn.: odfotil som v tejto sérii asi 10 fotiek, ale na tejto bola ideálna kombinácia výrazu nevesty, pozície v uličke, drapérie šiat a tvaru vlasov)

Ukážka pred a po aplikácii nástroja SPOT REMOVAL

na tomto gifku môžete vidieť ako som postupne pridával jednotlivé fragmenty

Pokračovanie tretej témy…

V prvej časti tretej témy som sa venoval tzv. neúmyslenému orezaniu objektov na fotke okrajom záberu. V tejto druhej časti témy orezu by som sa chcel trochu pozrieť na zásady orezu objektov (predovšetkým postáv ľudí) všeobecne, či už za účelom vyplnenia záberu alebo z kompozičného hľadiska.

Až potom ako som si začal pripravovať podklady k tejto časti článku som si uvedomil aká je téma orezávania obšírna a asi sa mi tu ani zďaleka nepodarí rozobrať každý jeden detail a zákutie ako by som chcel, ale snáď aspoň niečo z toho bude pre Vás zaujímavé a poučné. Zároveň tentokrát budem šetriť trochu viac slovami, ale o to viac pridám fotiek na ukážku, väčšina z reálnych svadieb a iných fotení.

A v závere nájdete aj špeciálnu bonusovú (možno aj vtipnú) ukážku, ktorú som pripravoval, len pre účely tohto blogu asi dve hodiny vo Photoshope!

Pravidlá:

1.) Ak sa to dá zohnúť, nerež cez to!

Myslím tým nerezať cez kĺby na ľudských končatinách. Teda rezať je dobré cez časti medzi kĺbami, ako napríklad cez stehná alebo cez pás, atď.

Nižšie som pre Vás pripravil jednoduchú ukážku. Ospravedlňujem sa za objekt na fotke. On za to nemôže ako vyzerám.

Fun fact: práve teraz ako píšem tento článok mám na sebe to isté oblečené ako na tejto fotke spred 1 a pol roka. Čo môže znamenať všeličo od toho, že nechodím na nákupy až po to že som odvtedy nepribral – a to je s tridsiatkou číhajúcou za rohom to podstatné!

A) ukážka správnejšieho orezu

 

B) ukážka nesprávnejšieho orezu

 

Ešte lepšie sa ale asi táto zásada dá zapamätať podľa obrázka nižšie. Neviem kto obrázok nakreslil (zdroj: google.com), ale urobil skvelú prácu!

– zelená = OK rezať
– červená = KO rezať

2.) orezanie zbytočných, nepodstatných alebo zavadzajúcich objektov z fotky

Túto chybu si na fotkách na instagramoch a facebookoch všímam dosť často, ak nie najčastejšie. Možno je to spôsobené tým, že veľa fotografov používa pevné sklá, pri ktorých sa takýto “odpad” na fotkách môže vyskytnúť častejšie, kedže nie vždy sa je kam posunúť, resp. na to nie je čas. Každopádne ale verím, že pekným a dôkladným orezaním fotiek dokážeme dať klientom ešte väčší vizuálny zážitok, tak by sme to tak mali robiť maximálne ako sa dá, aj keď viem aké zdĺhavé to pri stovkách fotiek môže byť.

Ak ste tomu doteraz nevenovali veľkú pozornosť, tak ukážky nižšie Vás môžno inšpirujú viac sa hrať z orezávaním fotiek aj z hľadiska rozptyľujúcich elementov okolo hlavného objektu.

A) záber z gratulácií
Pri orezávaní tejto fotky som okrem odstránenia rozmazaných osôb na okraj záberu zároveň zmenil kompozíciu záberu na stred, keďže pôvodná fotka bola jemne vyosená, kvôli rýchlemu zaostreniu na stred/na hlavu gratulujúcej osoby – aj keď ďalšie zábery z tejto série boli už kompozične viac podobné orezanej fotke, na tejto boli krajšie zachytené emócie. Všimnite si že osobu vľavo na fotke som neodrezal z fotky úplne – niekedy ak na fotke zostane len nepodstatný kúsok objektu, tak to už nepôsobí rušivo.

B) záber z obradu
Pri tomto zábere je aj pôvodná fotka úplne v poriadku, ale páči sa mi ako po orezaní časti hlavy osoby sediacej vedľa hlavný objekt oveľa viac vystúpil. Teraz je to hotová profilovka na facebook!

C) záber na hostí
V tomto prípade mi na pôvodnom zábere vadila ruka v popredí, ktorá odvádzala pozornosť od skupinky hostí. Kedže orezať z fotky celú ruku sa nedalo, stačilo fotku orezať tak, že sa pod rukou nenachádzala voľná plocha a z toho hľadiska nepôsobila hneď na prvý pohľad ako niekoho ruka v popredí a dokonca to fotku pekne orámovalo.

D) záber z gratulácií
Táto fotka by bola možno tiež úplne v poriadku aj bez orezu, ale kus ruky vychádzajúcej do záberu zbytočne narušuje inak čisté pozadie okolo hlavného objektu.

3.) orezávanie pre účely vyplnenia záberu

Niekedy chceme fotku vyplniť objektom, buď tak aby nemal okolo seba zbytočne veľa miesta alebo úplne. Ako to urobiť čo najlepšie. Tu si myslím, že je to ešte viac o pocite ako pri predošlých dvoch zásadách, ale skúsil som sa na chvíľu zamyslieť (trochu to škrípalo), ale dal so dokopy niekoľko bodov, na ktoré sa pri takejto situácii snažím myslieť.

pozor na miesto okolo objektu – keď vypĺňam záber vždy sa snažím nechať rozumný kus miesta nad hlavami objektov, tak aby ich horný okraj akoby netlačil zhora (možno si spomeniete na film V koži Johna Malkovicha, kde bola použitá malá svetlá výška miestností ako metafora neistoty).

znova nerezať cez kĺby – to isté čo v bode 1, ale opakovanie je matka orezu

pozor na orezávanie vlasov – resp. na hranicu medzi vlasmi a čelom, ideálne je rezať cez vlasy nad alebo cez čelo pod touto hranicou

ponechanie miesta  pred objektom – v prípade ak sa osoba niekam pozerá alebo kráča, atď. – v zmysle zásady zlatého rezu

Zatiaľ ma napadlo toto, ale možno by tam ešte niečo mohlo byť, tak ak to napadne Vás napíšte mi, rád to tam doplním a ešte radšej sa niečo doučím.

A) ukážka vyplnenia záberu:
1 = pôvodný záber
2 = správne orezanie
3 = nesprávne orezanie cez hranicu vlasov

B) ďalšia ukážka vyplnenia záberu:
1 = pôvodný záber
2 = správne orezanie cez vlasy
3 = správne orezanie tentokrát cez čelo
4 = nesprávne orezanie cez hranicu vlasov

4.) orezať fotku už priamo počas fotenia

V prvom rade, keď sa Vám podarí fotku dobre orezať/vyplniť už počas fotenia šetrí to čas pri editovaní. A podruhé dokážete tak zachovať menšiu hĺbku ostrosti (AKA rozmazanie pozadia AKA bokeh), o ktorú by ste výraznejším orezaním mohli prísť. Okrem toho by som ale odporúčal odfotiť vždy viac veľkostí záberu, keďže je lepšie mať z čoho si vybrať ten ideálny. Ja tomu hovorím aj postupné približovanie – nehovorím, ale pre účely článku som si myslel, že by bolo vhodné to nejako pomenovať – počas ktorého odfotím viac záberov jedného momentu z viacerých vzdialeností.

Nenašiel som v čase písania článku asi úplne najideálnejšiu ukážku, ale aby tu niečo bolo tak som niečo vybral.

ukážka orezania v postprocese vs. priamo počas fotenia
1 = pôvodný väčší záber
2 = orezaný záber na detailnejší
3 = pôvodný detailnejší záber

5.) vyhotoviť fotky vo formáte na výšku aj na šírku

Pre rôzne fotenia sa to môže líšiť, ale v niektorých prípadoch môžu byť výsledné fotky použité na sociálne siete (ideálny formát = na výšku) alebo web (na šírku), ale treba myslieť aj na to, že z marketingového hľadiska sú na instagramoch úspešnejšie fotky na výšku, keďže pokryjú pri prezeraní väčšiu plochu displeja čo sa rovná vyššia pravdepodobnosť, že si divák presýtený vizuálnym obsahom fotografiu všimne.

ukážka viacerých formátov z toho istého momentu
1 = vypasovaný záber na stred – na vytlačenie do rámika
2 = umiestnenie objektu do zlatého rezu – vľavo by sa dal napr. vložiť text pri použití na web
3 = fotka na výšku – ideálna napr. do instastory
4 = ešte väčší detail – len tak pre radosť alebo na instagram, atď

Bonusový príklad:

Pôvodne som chcel v tomto článku chcel ukazovať chyby len na mojich fotkách, ale pre tento príklad som sa rozhodol použiť fotku od jedného úspešného zahraničného portrétneho/fashion fotografa s ešte známejším, ak nie najznámejším párom na nej. Je to fotka kráľovského páru Meghan a Harryho z ich svadobných portrétov.

© Alexi Lubomirski

 

Táto fotka zožala na sociálnych sieťach obrovský úspech a bola zdieľaná a uverejnená asi vo všetkých magazínoch. A to aj napriek tomu, že obsahuje tak viditeľnú chybu, že aj pre bežného diváka musí pôsobiť rozptyľujúco. Chýbajúca ruka princa Harryho podľa mňa zbytočne odvádza pozornosť od toho dôležitého – šťastných mladomanželov. Samozrejme internety fotku obhajovali a tvrdili, že to nie je podstatné a že ide o iné veci a že je to momentka a vtedy nevadí, že má Harry odrezanú ruku, atď. Nevieme okolnosti aké sprevádzali toto fotenie, ani okrajové podmienky aké fotograf mal, ale v tomto prípade si dovolím tvrdiť, že to bola vyslovene chyba fotografa, ktorý mohol jednoduchou zmenou uhlu alebo usmernením páru vyladiť tento záber do dokonalosti.

Pri tomto by ma zaujímal Váš názor ešte viac ako obvykle. Budem teda veľmi zvedavý na Vaše reakcie. Vadí Vám Harryho chýbajúca ruka? Odvádza táto “neruka” Vašu pozornosť od inak pekného momentu? Čo by ste spravili pri takejto situácii vy?

 

Ale to nie je všetko!

Počas písania tohto článku ma kontaktovala samotná kancelária kráľovskej rodiny a dovolila mi odhaliť celú situáciu okolo vzniku tejto fotografie a aj dôvod takéhoto krutého rezu rukou. Zároveň mi zaslali aj pôvodnú fotografiu bez orezu, takže exkluzívne, iba na tomto portáli:

Upozornenie: 
Táto posledná fotka je samozrejme myslená ako žart a jedná sa o fotomontáž (aj keď sa to “určite” na prvý pohľad nezdá)

Nabudúce sa dočítate…

o rušivom pozadí za fotenými objektmi…

Ak si chcete byť istí, že Vás tento článok neminie prihláste sa do môjho newsletteru, cez ktorý posielam upozornenia na rôzne novinky vrátane nových článkov, nových workshopov, ale aj nových galérií zo svadieb a portrétnych fotení.

Prihlasovací newsletter formulár nájdete kúsok nižšie na stránke.

Najnovšie si so mnou môžete dohodnúť aj osobný workshop zameraný na fotografiu a postproces.

Viac informácií nájdete tu:

(pre viac info kliknite sem)

ALEBO SI DAJTE ODOBERAŤ

najnovšie články:

prihláste sa na odber najnovších článkov o fotografii, postprocese a všetkom inom. Zadajte svoje krstné meno a email a raz za čas Vám pošlem inšpiratívny článok.

* neviem ako Vy, ale ja nemám rád spam a preto ho nebudem posielať ani Vám
** a v prípade, že Vás moje články začnú nudiť, možete kedykoľvek svoj odber zrušiť
*** bude mi síce smutno, ale budem rešpektovať Vaše rozhodnutie

ďalšie

články:

ďalšie

články:
beach&delta-w-1111

pár slov

o mne:

Volám sa Pavel Kudiváni a už tri roky sa živím výhradne fotografovaním a tvorením krátkych videí. Nevýhradne sa týmto činnostiam venujem bezmála už desať rokov. Fotím predovšetkým svadby, portréty a architektúru a v mojej videotvorbe sa zameriavam na tvorbu krátkych štýlových eventových videí. Moje poznatky, skúsenosti a roky učenia sa som sa rozhodol posunúť ďalej, tak aby sa nadšenci ako ja mohli ľahko dostať k informáciám, ktoré ich posunú za ich cieľom.

Teším sa, že Vám tu môžem predstaviť môj blog pre fotografov, ale aj všetkých ostatných.

PRE VIAC INFO A NOVINKY SLEDUJTE

môj instagram:

Pridaj komentár